پالایشگاه جنوب آریا اروند

1.معرفی

پالایشگاه خوزستان در منطقه صنعتی استان خوزستان، در حدود 7 کیلومتری شمال شهر آبادان و در حد فاصل آبادان – اهواز و کانال جیهان (کانال مارد) قرار گرفته است. سایت این پروژه در محدوده منطقه آزاد اروند قرار دارد. این مطالعه امکان‌سنجی، میزان کارآمدی ساخت یک پالایشگاه. را بررسی خواهد کرد و آنالیز مالی لازم برای اجرای پروژه را به انجام می‌رساند. این طرح شامل ارسال محموله و نفت خام در ابعاد بین‌المللی و برقراری اتصال خط لوله به پالایشگاه خواهد بود. فعالیت‌های صنعتی گسترده‌ای در منطقه در جریان است که شامل اولین پالایشگاه ساخته شده در ایران ،یعنی پالایشگاه نفت آبادان با ظرفیت تولید 460 هزار بشکه در روز است. سیستم ارتباطی و زیرساختها نیز مناسب و تثبیت شده‌اند.
ساختار پالایشگاه به بهترین شیوه بهینه‌سازی شده است و قابلیت پالایش نفت خام داخلی فوق‌العاده سنگین داخلی آزادگان و یادآوران را داراست. این نفت خام به دلیل برخورداری از طبیعت چسبنده و گوگردی بسیار ارزان قیمت است.
این پروژه از حمایت قابل توجه دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت نفت برخوردار خواهد بود. این حمایت و پشتیبانی اعطای تخفیف در قیمت عرضه نفت خام و فعالیت بدون پرداخت مالیات تا پایان پروژه را تضمین خواهد کرد.
مجموع خوراک پالایشگاه از نفت خام آزادگان و یادآواران 180 هزار بشکه در روز خواهد بود.

امکانات خارج از سایت

مخزن دریافت مواد و محصولات
تجهیزات بارگیری و تخلیه بار
مخزن آب خام
ایستگاه آتش‌نشانی و پمپ آتش‌نشانی
پکیج مشعل و سیستم مشعل
واحد درمانی مناسب
سیستم جمع‌آوری فاضلاب
روشنایی ، حفاظت کاتدی
تلفن، دوربین مداربسته، پیجینگ

فعالیت‌های عمرانی

سازه فلزی بخش پالایش
فونداسیون تجهیزات بخش پالایش
پایپرک بخش پالایش
استحکامات و جان‌پناه
مسیر دسترسی و فضای سبز
سنگفرش، حصارکشی و مسطح‌سازی
مسیر دسترسی، پیاده‌رو، فضای سبز

ساختمان‌ها

 اتاق کنترل مرکزی و اتاق‌های کنترل
اتاق MCC و اتاق‌های جنبی
آزمایشگاه
حراست
اداری، رستوران، ساختمان حراست و رختکن
انبار شیمیایی(دارویی)

OBL

جاده
خط لوله مواد خام
تامین برق (الکتریسیته)
تامین آب (الکتریسیته)
تامین آب
تامین سوخت گاز

2. اساس طراحی واحد پالایش

مبنای تامین و توسعه مهندسی پروژه پالایش نفت خوزستان از نفت خام سبک، بر اساس خوراک180،000 بشکه در روز، مطابق مشخصات زیر و خوراک تولیدی‌ در یک روز است.

2.1. اطلاعات گواهینامه

بسته اولیه طراحی مهندسی براساس واحدهای پردازش دارای مجوزهای زیر تهیه شده است.

۳. فرآیند مهندسی و طراحی مقدماتی

گزارش پیش رو در خصوص پروسه طراحی و مهندسی پالایشگاه نفت پیشنهادی در ایران است. این فرآیند و طراحی مهندسی بخشی از مطالعات امکان‌سنجی تکمیل شده با سرمایه‌گذاری دپارتمان انرژی می‌باشد. پروسه طراحی، الزامات و تجهیزات مورد نیاز برای یک پالایشگاه جهت پالایش نفت خام موجود در ایران را پایه‌گذاری خواهد کرد. سرمایه و هزینه‌های عملیاتی برای ایجاد چنین پالایشگاهی براساس فرآیند طراحی تخمین زده خواهد شد.
پروسه طراحی براساس داده‌های تحلیلی و اطلاعات مربوط به تولید نفت خام موجود جهت پالایش در ایران انجام گرفته است. هدف از فرآیند طراحی، تعیین کمیت و کیفیت محصولات قابل تولید است. واحدهای تجهیزاتی اصلی که برای تکمیل پالایش و ایجاد مبنایی برای بررسی اقتصادی بالقوه یک پروژه پالایشگاهی مورد نیاز خواهند بود.
فرآیند طراحی پالایشگاه پیشنهادی از برخی طرح‌های مبتکرانه که اجرای آن‌ها براساس ویژگی‌های تحلیلی مواد خام امکان‌پذیر می‌باشند، بهره گرفته است. نموداری برای شناسایی واحدهای پالایش مورد نیاز و نمودار دیگری نیز برای نمایش جزئیات هر یک از واحدهای فرآیند تهیه شده است. در نهایت نیز طراحی و پارامترهای محصول در هر واحد پالایش مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.
براساس اطلاعات طراحی و الزامات زیرساختی، طرح سایت پلان برای پالایشگاه پیشنهادی ارائه داده شد، مکان احداث بالقوه انتخاب شده و امکانات موجود شناسایی گردید.
محصولات پیش‌بینی شده از هر واحد فرآوری برای نمایش اطلاعات محصول برای پالایشگاه، با یکدیگر ترکیب شده‌اند. اطلاعات محصول در حقیقت نمایش نوع محصول و مقادیر تولید شده توسط پالایشگاه بصورت جدول‌بندی شده است. این اطلاعات برای پیش‌‌بینی درآمد احتمالی پالایشگاه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در نهایت، با گردآوری کلیه اطلاعات طراحی، برآورد میزان سرمایه و هزینه‌های عملیاتی احداث پالایشگاه پیشنهادی تعیین گردید.

This post is also available in: Arabic English