نفت چیست و چگونه بدست می آید؟

نفت چیست و چگونه بدست می آید؟

حتما شما هم تابه حال نام طلای سیاه را بارها و بارها شنیده اید و حتما برایتان جالب بوده است که چرا به نفت خام طلای سیاه گفته می شود. در واقع باید گفت که نفت ماده ای بسیار ارزشمند است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. در ادامه شما را با نفت خام و چگونگی به وجود آمدن آن آشنا خواهیم نمود.

نفت چیست؟

نفت از نفت خام که مایعی بسیار غلیظ و تیره رنگ است به دست می آید. نفت خام جز سوخت های فسیلی و تجزیه ناپذیر است که در لایه های بالایی پوسته زمین وجود دارد و با روش های خاصی استخراج می شود. نفت از دو عنصر آلی کربن و هیدروژن تشکیل شده است که در واقع زنجیره ای از هیدروکربن های جامد است. این ماده به صورت طبیعی و در دل طبیعت تولید می شود و انسان ها هیچ گونه دخالتی در به وجود آمدن آن ندارند.

 نفت چیست و چگونه بدست می آید؟

نفت چگونه به وجود می آید؟

بسیاری از دانشمندان منشا به وجود آمدن و تولید نفت خام را گیاهان و موجودات آلی که در اقیانوس ها وجود دارند، می دانند. در واقع باقیمانده این گیاهان و حیوانات که میلیون ها سال قبل در همین اقیانوس ها زندگی می کرده اند، توسط گل ها و رسوبات مدفون شده و این بقایا تحت فشار بسیار زیاد و همچنین نبود هیچ گونه اکسیژنی، به نفت خام تبدیل می شوند. این نفت خام که در لایه های رسوبی جمع شده اند، یک حوضچه نفتی را تشکیل می دهند. سال ها بعد توسط انسان ها قابل استخراج است. نفت با آنکه حالتی روغنی دارد، اما به حالت جامد و مایع نیز وجود دارد.

 نفت چیست و چگونه بدست می آید؟

تصفیه نفت خام

تصفیه نفت خام به منظور تجزیه مواد متشکله آن انجام می شود. این عمل که به آن تقطیر نیز گفته می شود، با داغ کردن مداوم نفت خام انجام می شود. پس از داغ کردن نفت، نفت وارد قسمت پایین ستون شده و مواد مناسب هر کدام به صورت لایه ای خارج می شوند. در عمل تقطیر، ابتدا یک نوع گاز که برای مصارف پالایشگاهی است از مخزن خارج شده و ذخیره می شود. سپس مواد دیگری همچون نفت، گاز نفت و گازوئیل نیز این ترکیب خارج می شوند. البته مواد سنگین ترین همچون گازوئیل و کروسین نیز از این ترکیب خارج می شود.

 نفت چیست و چگونه بدست می آید؟

استخراج نفت یکی از مهمترین عملیات هایی است که طی آن نفت برای بهره برداری و استفاده های گوناگون از داخل زمین خارج شده و سپس قابل استفاده می شود. برای شناسایی میدان های نفتی، بسیاری از زمین شناسان با استفاده از دستگاه های لرزه نگاری ابتدا میادین نفتی را تشخیص داده و سپس عمل استخراج انجام می شود.

برای استخراج نفت، پس از اینکه حفاری انجام شد، به دلیل فشار زیادی که در مخزن وجود دارد،جریان نفت به سمت دهانه خروجی چاه نفت سرازیر می شود. البته باید بدانید که همه نفت از زمین قابل استخراج نیست و تنها 30 الی 50 درصد یک حوضچه نفتی قابل برداشت است.

 نفت چیست و چگونه بدست می آید؟

طبقه بندی نفت بر اساس ویژگی های گوناگون

طبقه بندی بر اساس موقعیت جغرافیایی:

اگر بخواهیم نفت را بر اساس موقعیت جغرافیایی نقسیم بندی کنیم باید بگوییم که در این حالت سه نوع نفت برنت، عمان و تگزاس وجود دارد. نفت برنت از دریای شمال، میادین نروژ تا اسکاتلند به وجود می آید. نفت تگزاس، نوعی نفت بسیار مرغوب و سبک است که در آمریکا تولید می شود. نفت عمن نیز نوعی نفت در منطقه خلیج فارس است که به آن نفت دبی نیز گفته می شود.

طبقه بندی بر اساس میزان گوگرد:

گوگرد نوعی ناخالصی موجود در نفت است. این میزان گوگرد به دلیل خوردگی فلزات و لبته آلودگی هوا در نفت به وجود می آید. اگر میزان گوگرد موجود در نفت کمتر از 0.5 درصد باشد، به آن نفت شیرین گفته می شود و اگر این میزان بیش از 0.5 درصد باشد، آن را نفت ترش می گویند. نفت شیرین به دلیل اینکه با محیط زیست هماهنگ تر است، بسیار با ارزش تر می باشد.

طبقه بندی بر اساس API:

استاندارد API نوعی شاخص در نفت و گاز محسوب می شود که به نوعی شاخصی برای مقایسه چگالی نفت با آب است. بدین منظور، نفت با API بیش از 15 درجه را نفت سبک و زیر 15 درجه را نفت سنگین می نامند.به دلیل اینکه نفت های سنگین به مراحل بیشتری برای تصفیه نیاز دارند، مانند نفت سبک محبوب نیستند.

شرکت نفت و گاز خوزستان آریا اروند ارائه دهنده خدمات در زمینه نفت و گاز می باشد و فعالیت های استثنایی و بدون نقص و دیگر موارد مربوط در این خصوص از متخصصین این شرکت راهنمایی بگیرید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *