چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می شود

چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می شود

در مورد مواد پتروشیمی نکته جالبی وجود دارد و آن هم این است که، مواد پتروشیمی از گیاهان به وجود آمده است. نفت را زمانی روغن سنگ یا OIL یا Petroleum نیز می نامیدند. در زبان اوستایی کلمه ای وجود دارد به نام نپتا که به معنای روغن معدنی می باشد. نپتا را کلدانی ها و عرب ها از فارسی گرفته و نفت نامیدند.

اهمیت وجود مواد پتروشیمی در دنیای امروز

نفت که خود از گیاهان و به مرور زمان تولید شده است نقش بسیار مهم و اساسی در دنیای امروز دارد. بسیاری از کشورها از جمله ایران در منطقه ای واقع شده اند که در بستر دریاها و در اعماق زمین نفت فراوانی انباشته شده است. نفت از این حیث دارای اهمیت است که خود ماده اولیه بسیاری از کالاها، مواد پتروشیمی، داروها، سوخت های فسیلی و اساسی و بسیاری از محصولات حیاتی ما انسان ها را تشکیل می دهد. اما نفت چگونه تولید شده است یا تحت چه شرایطی تولید می شود؟

چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می شود

گیاهان چگونه تبدیل به نفت می شوند؟

اولین نظریه در رابطه با تشکیل نفت و حتی گاز آن را به منشاء آتشفشانی، شیمیایی و فضایی نسبت می دهد. هیدروکربن ها که نوعی مواد آلی هستند می توانند بقایای به جای مانده از گیاهان و حیوانات روی خشکی و عمدتا دریایی باشند که معمولا پلانکتون ها می باشد. در آب های آزاد دو دسته ماده آلی برای تبدیل شدن به مواد پتروشیمیایی وجود دارد:

· فیتوپلانکتون ها (دیاتومه، داینوفلاژله، جلبک سبز آبی) و زئوپلانکتون ها

· جانورانی که از فیتوپلانکتون ها برای تولید مواد آلی در یک محیط آب به مقدار کافی تغذیه می کنند.

در تبدیل این گیاهان به نفت دو عامل اساسی تاثیرگذار هستند:

 1-ضخامت زون نور دار

2- مقدار مواد مغذی که به زون نوردار وارد می شود (جهت رشد گیاهان و جانوران، مانند فسفات ها، اکسیژن و نیترات ها)

مطابق با این توضیحات بیشترین مواد آلی در دو ناحیه عمده در حواشی قاره ها وجود دارند که همان آب های کم عمق فلات قاره و زون های چسبیده به محیط های قاره ای است که دارای جریان رو به بالا (آب های سرد) و عمیق اقیانوسی می باشد. در این محیط ها مواد آلی به مقدار فراوان تولید می شود.

بر اثر برخی رویدادهای طبیعی مانند طوفان آب هایی که اکسیژن دار هستند با آب های بدون اکسیژن مخلوط می شوند و یا با افزایش تعداد جانداران و کم شدن اکسیژن، گروهی از گیاهان و جانداران در کف دریا پس از مرگ و میر روی هم انباشته می شوند.

در تولید نفت، پلانکتون ها در این مرحله از تشکیل مواد پتروشیمی اهمیت پیدا می کنند. چرا که تکثیر پلانکتون ها در آب دریا که بستر مناسبی برای تکثیر آنها است، و سرعت رشد بالا و کوچک بودن، یک مادۀ آلی مناسب تولید می کند که توسط رسوبات ریزدانه مدفون می شوند و به همین خاطر با باقی ماندن در رسوبات دیگر اکسید نمی شوند هیدروکربن تولید می کنند.

چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می شود

نقش کروژن (Kerogen) تولید نفت

مطابق با نظریه های امروزی، مواد مختلف آلی که با رسوبات نرم به هنگام تبدیل به سنگ شدن (دیاژنز) به یک ماده واسط بین ماده آلی و هیدروکربن تبدیل می شوند. این ماده واسط کروژن (Kerogen) نام دارد. کروژن یک ماده جامد آلی است که محصول دیاژنتیک مواد آلی است. این کروژن ها هستند که به مواد پتروشیمیایی تبدیل می شوند. توان تولیدی کروژن ها برای تولید مواد پتروشیمیایی با هم متفاوت است. گاز و مواد پتروشیمی دیگر که تشکیل می شود چون حالت مایع دارد و همچنین خاصیت مویینگی که از خود میان سنگ ها نشان می دهد زیر یک لایه غیرقابل نفوذ در بالاترین قسمت یک چین خوردگی یا تاقدیس ذخیره می شود. از این محل یعنی تاقدیس می توان مواد پتروشیمی و گاز را استخراج کرد.

چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می شود

بررسی پارامترهای مشترک در مخزن های مواد پتروشیمی

· شرایط و محیط رسوبی ویژه ای نیاز است تا لایه های (طبقات) مواد پتروشیمی زای سنگ مادر (Source Rock) تشکیل شود.

· سنگ متخلخل و نفوذپذیری سنگ مخزن (Reservoir Rock) باید مهیا باشد تا مواد پتروشیمیایی در فضایی مناسب انباشته شود.

· سنگ مخزن می بایستی دارای شکل ویژه ای باشد تا بتواند به عنوان یک تله (Trap) عمل کند و هیدروکربن ها را در یک جا جمع کند.

· سنگ غیر قابل نفوذ (سنگ پوششی یا Cap Rock) باید مخزن را بپوشاند تا اویل (Oil) و گاز از مخزن خارج نشوند.

تبدیل مواد آلی به کروژن

با توجه به نحوه تبدیل مواد آلی رسوبات به مواد پتروشیمی، بخش بزرگی از هیدروکربن های طبیعی در اثر کراکینگ کروژن ناشی از حرارت زمین (ژئوترمال: Geothermal) تولید می شود. همان طور که عنوان شد برای تشکیل مواد پتروشیمیایی وجود مواد آلی فراوان و تشکیل کروژن هنگام دیاژنز رسوبات لازم می باشد.

بنابراین سنگ مادر یا Source Rock سنگی می باشد که کروژن به مقدار کافی داشته باشد. اینجا با یک پدیده دیگر روبرو هستیم. مواد آلی با توجه به شرایط مناسب برای رسوب کردن، جهت تجمع و ذخیره سازی مواد آلی شامل گیاهان و جانوران دریایی یا اقیانوسی و همچنین مواد آلی خشک که توسط رودخانه به محل رسوبات منتقل می شوند، که رسوبات رسی و یا گل کربناته (ریزدانه بودن و محیط آرام رسوب گذاری) می باشد. علاوه بر این محل محیط کف دریا باید یک محیط احیاء کننده باشد تا مواد آلی اکسید نشوند.

چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می شود

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *