مثلث انرژی

مثلث انرژی

تا به حال اسم مثلث انرژی به گوشتان خورده است؟ شاید فکر کنید چیزی مثل مثلث آتش باشد اما اینطور نیست. مثلث انرژی مفهومی فراتر از این ها دارد و به قراردادی ارتباط دارد که میان 3 کشور قبرس، اسرائیل و یونان بسته شده است. این قرار داد که در ادامه به طور مفصل راجع به آن توضیح میدهیم، در مورد میادی نفتی و گازی در این سه کشور است. پس اگر کنجکاو هستید که درباره ی این قرارداد به طور کامل تر اطلاع داشته باشید و بر معلومات خود بیافزایید حتما در این مقاله با ما همراه باشید.

مثلث انرژی

مفهوم مثلث انرژی چیست؟

مثلث انرژی یک برنامه استخراج گاز طبیعی بین سه کشور متفقین قبرس ، اسرائیل و یونان است. این سه کشور توافق کردند که از میادین گازی تامار ، لویاتان ، و افرودیت استفاده کنند. این میادین گازی به ترتیب در سالهای 2009 ، 2010 و 2011 یافت شدند. حدود 40 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی در قبرس و اسرائیل پیدا شد که به اوضاع اقتصادی این دو کشور بسیار کمک می‌کرد. در واقع اروپا حدودا 19 تریلیون فوت مکعب در سال به گاز نیاز دارد که قبرس مستمرانه این گزینه اقتصادی را برایبه ثمر رساندن مثلث انرژی دنبال کرد تا انرژی اتحادیه اروپا را تأمین کند.

مثلث انرژی

تاریخچه ی مثلث انرژی

همانطور که پیش تر گفته شد؛ اصطلاح “مثلث انرژی” برای اولین بار در انجمن تجارت قبرس و اسرائیل در نیکوزیا ، قبرس در سال 2010 مطرح شد. با توجه به تأسیس مشترک منطقه اقتصادی انحصاری بین قبرس و اسرائیل ، این موضوع نشانه آغاز همکاری های بیشتر بین این دو همسایه‌ی مدیترانه بود. هر دو کشور برای کاهش بار مالی استخراج؛ با استخراج مشترک گاز طبیعی توسط شرکت آمریکایی نوبل انرژی توافق کردند. یونان هم یک سال بعد یعنی در سال 2011 به اسرائیل و قبرس در برنامه صادرات گاز طبیعی به اروپا تا به مدت 4 سال پیوست. حوضچه هایی هم نیز برای وجود نفت در حوضه لوانتین در حال نصب بود.
در همین حال ، نوبل انرژی ، که از زمان کشف آن در سال 2010 با سایت Leviathan در اوایل سال 2017 حفاری را آغاز کرد. عوامل دیگری نیز به ذخایر نفت و گاز اشاره می کنند ، مانند کشف گاز طبیعی ترموژنیک ، سیستم های هیدروکربن کار و شناسایی. حداقل 14 بازی هیدروکربن فقط در EEZ قبرس.
تخمین زده می شود ذخیره گاز حدود 122 تریلیون فوت مکعب از منابع کشف نشده در حوضه لوانت باشد.پس از حفاری بدون چاه و یافتن مناطق حفاری هدف ، شرکت توتال از سکوی 10 قبرس بخاطر اینکه هیچ ذخیره ی نفتی در آن پیدا نشد دست کشید اما در مارس 2015 برای ادامه اکتشافات خود در سکو 11 قبرس این قرار داد را تا 10 فوریه 2015 مجددا امضا کرد.
نوبل انرژی و دلک گروپ دو رقیب قدری می‌باشند که برای مجوزهای اکتشافات دریایی در قبرس و اسرائیل داوطلب هستند.این دو شرکت به همراه سایر کاوشگران ، 26 تریلیون فوت مکعب گاز گزارش شده در مزارع لویاتان و تامار به ارزش حدود 200 میلیارد یورو با قیمت امروز کشف کرده اند.این گاز کافی برای تأمین نیازهای اسرائیل به مدت 150 سال و قبرس برای 200 سال است.در د.مجوز بلوک ها با انتخابات ریاست جمهوری قبرس که در سال 2018 آغاز شد که با تمرکز ویژه روی بلوک های 10 و 11 پیش رفت.پیش بینی می شود هزینه هر حفاری حدود 80 میلیون یورو باشد. دربارهی بودجه آن باید تصمیماتی گرفت و یا از اسپانسر استفاده کرد و حفاری باید قبل از نهایی شدن برنامه های پروژه دنبال شود.

مثلث انرژی

سرانجام مثلث انرژی چه شد؟

در 8 آگوست 2013 ، یونان ، اسرائیل و قبرس تفاهم نامه انرژی سه جانبه پس از اتمام مذاکرات یک ساله در نیکوزیا را امضا کردند.مذاکرات بین وزیر انرژی و منابع آب اسرائیل سیلوان شالوم ، وزیر کشاورزی ، منابع طبیعی و محیط زیست قبرس ، نیکوس کویالیس و وزیر محیط زیست ، انرژی و تغییرات آب و هوا جورج لاکوتریپسیس برگزار شد. نخست وزیر یونان ، آنتونیس ساماراس در 8 آگوست 2013 اعلام كرد كه اسرائیل در تأمین منابع انرژی اروپا نقش ویژه ای دارد و از اینكه این كشور می تواند به قطب اصلی انرژی تبدیل شود ، حمایت كرد.اظهارات وی در کاخ سفید چند ساعت پس از امضای توافق 800 میلیون یورویی برای قرار دادن رابط اوراسیا برای اتصال شبکه های برق سه کشور اتفاق افتاد.سه کشور دموکراتیک در تلاش هستند تا یک سیستم همکاری متقابل را در طیف گسترده ای از فعالیت ها ایجاد کنند.این موضوع شامل همکاری های اطلاعاتی ، مته های مشترک نظامی و استفاده از پهپادها و ماهواره ها است. این پروژه ها برای خدمت به منافع خود و همچنین اروپا و ایالات طراحی شده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نفت و گاز می توانید با مشاورین شرکت نفت و گاز خوزستان در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *