مهم ترین بخش های پالایشگاه نفت و محصولات آن

به طور کلی باید بدانید پالایشگاه نفت یک واحد صنعتی بوده و مهمترین اموراتی که در آن صورت می گیرد، تبدیل نفت خام به مواد مفیدتر فرآورده های نفتی می باشد. این واحدهای صنعتی بزرگ و پیچیده به گونه ای است که توسط مسیرهای لوله کشی متعدد به یکدیگر پیوند می خورند. در این بین باید بدانید یکی از شرکت های بسیار موفق در این زمینه شرکت آریا اروند بوده که یکی از بخش ‌های اقتصادی متعدد آن پالایشگاه های نفتی است.

پالایشگاه نفت خام چیست؟

از جمله مهمترین بخش‌ های صنعتی، پالایشگاه‌ ها بوده که در آن نفت خام طی مراحل تقطیر به محصولات دیگری تبدیل می شود. از آنجایی که نفت ‌خام فواید زیادی نداشته و هنگامی که از دل زمین بیرون می آید استفاده های زیادی از آن نمی توان کرد، مشاهده می شود این نفت ها را برای تولید محصولات مختلف لازم است به صورت فرآوری شده تبدیل کنند. نحوه تولید نفت خام به دیگر مشتقات به گونه ای است که پس از ورود نفت خام به بویلر های پالایشگاه نفت فرایند تقطیر با فشار بالا آغاز شده که این بویلر همچون مخزنی بوده که نفت در آنجا می جوشد و همچون آب بخار می شود. هنگامی که نفت خام بخار شد از طریق یک لوله وارد بخش تحتانی برج تقطیر شده و به این صورت بخار نفت خام در جریان با آب سرد قرار گرفته و به صورت مایع خارج می شود. دیگر مشتقات نفت خام نیز به صورت جداگانه از لوله مخازن خارج می شود.

مهم ترین بخش های پالایشگاه نفت و محصولات آن

تاریخچه پالایشگاه نفت خام

در خصوص تاریخچه پالایشگاه نفت خام باید توجه داشته باشید برای اولین بار در سال ۱۸۵۶ اولین پالایشگاه جهان در رومانی ساخته شده بود. همچنین اولین پالایشگاه در ایالات متحده هنگامی که افتتاح شد تنها قادر بود تا نفت سفید را پالایش نموده و دیگر محصولات پالایش نشده به نزدیکترین رودخانه تخلیه می کرد. هنگامی که اتومبیل اختراع شد پالایشگاه ‌ها به سمت تولید بنزین و سوخت دیزل حرکت کردند که می توان گفت تا به امروز این فرآورده جزء اصلی ترین محصولات پالایشگاه شناخته می شود. اما در حال حاضر پترو پالایشگاه که نسل جدیدی از پالایشگاه ها است به گونه ای بوده که به یکپارچگی در بین پالایش و پتروشیمی تاکید می کند. در خصوص این پالایشگاه‌ها باید بدانید هدف تنها تولید سوخت نبوده بلکه فراورده های دیگری چون خوراکی های مورد نیاز برای مجتمع های شیمیایی و پلیمری نیز در این پالایشگاه تولید می شود.

مهم ترین بخش های پالایشگاه نفت و محصولات آن

تولیدات پالایشگاه نفت خام

شاید همه شما هم بدانید که نفت یکی از مهم ترین تولیدات دنیا بوده و دارای ارزش بسیار بالایی می باشد که این امر به دلیل محصولات و مشتقاتی است که از پالایشگاه نفت به دست می آید. در این بین گاز مایع یکی از سبک ترین تولیدات پالایشگاه نفت به شمار رفته که کاربرد زیادی دارد و همچنین بنزین نیز دیگر مشتقات این کارخانه ها بوده که همانطور که پیشتر هم ذکر شد جزو مهمترین محصولات پالایشگاه ها به شمار می رود زیرا کاربرد بسیار زیادی دارد. اما نفتا که برشی بین بنزین و نفت سفید است و خصوصیاتی آن ترکیبی از این دو می باشد نیز از دیگر تولیدات پالایشگاه خواهد بود. نفت سفید، گازوئیل، نفت کوره، روغن های نفتی، واکس، پارافین، آسفالت، قیر گوگرد و کک نفتی نیز از دیگر تولیدات این پالایشگاه ها به شمار می رود.

مهم ترین بخش های پالایشگاه نفت و محصولات آن

بخش های مختلف پالایشگاه

به طور کلی می‌ توان گفت پالایشگاه ها شامل چند بخش مختلف شده که یکی از مهمترین این بخش ها واحد نمکزدایی است. در این واحد طی عملیات شستشو و قبل از اینکه نفت خام به واحد جداسازی وارد شود، ابتدا نمک را از نفت جدا می کنند. در مرحله بعد و در واحد جداسازی اتمسفریک لازم است که نفت خام به برش های مختلفی تقسیم شود تا بتوان آنچه که نیاز است را از نفت بگیرند. دیگر واحد این پالایشگاه‌ها واحد جداسازی خلأ بوده که در این واحد باقیمانده مواد از واحد جداسازی اتمسفریک از یکدیگر جدا می شود. پس از این با استفاده از هیدروژن باید نفت های حاصل از برج تقطیر گوگرد زدایی شود. علاوه بر این باید بدانید این پالایشگاه‌ ها واحدهای دیگری دارد که هر کدام از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

مهم ترین بخش های پالایشگاه نفت و محصولات آن

ارائه خدمات نفت و گاز در آریا اروند

در خصوص شرکت نفت و گاز خوزستان آریا اروند باید بدانید این شرکت که ارائه دهنده خدمات در زمینه نفت و گاز می باشد فعالیت های استثنایی و بدون نقص در این زمینه داشته و شما می‌توانید در خصوص پالایشگاه نفت و دیگر موارد مربوط در این خصوص از متخصصین این شرکت راهنمایی بگیرید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *